T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ANADOLU YABAN KOYUNLARI YENİ YAŞAM ALANLARINDA...

Yayın Tarihi : 9.10.2021

Nesli tükenme tehdidi ile karşı karşıya olan ve Genel Müdürlüğümüzce yapılan koruma çalışmaları neticesinde sayıları artmaya başlayan Anadolu Yaban Koyunları uygun yaşam alanlarına salınarak, türün devamlılığı sağlanmaya çalışılıyor.

Genel Müdürümüz İsmail Üzmez ve Bölge Müdürümüz Musa Kaya bu kapsamda Kırşehir'de düzenlenen Anadolu Yaban Koyunlarının doğaya yerleştirilmesi programına katıldı. Programda basın mensuplarına açıklama yapan Genel Müdür Üzmez, "Endemik bir tür olan Anadolu Yaban Koyunları 1950'li yıllar öncesi İç Anadolu Bölgesinde Ankara, Eskişehir, Afyonkarahisar, Karaman gibi illerde bulunmakta iken; 1960'lı yılların sonuna doğru sadece Konya Bozdağ'da 40-50 bireylik bir popülasyon olarak kaldığını, kalan hayvanların 1969 yılında teşkilatımızca korumaya alındığını" söyledi.

Genel Müdür Üzmez, Anadolu Yaban koyunlarının sayılarının günümüzde 700 civarına ulaştığının altını çizerek, 2004 yılında uygulamaya konulan proje ile de Ankara Nallıhan ve Karaman Karadağ'da bulunan eski yaşam alanlarına yerleştirme çalışmalarının gerçekleştirildiğini, ifade etti.

Genel Müdür Üzmez şöyle devam etti: "2016 yılında da Aksaray Ekecik Dağı'na yerleştirme çalışması yapılmış, Afyonkarahisar Şuhut İlçesinde kurulan yeni üretme istasyonunda üretim çalışmalarına başlanmıştır. 2020 yılında da Kahramanmaraş Nurhak Dağı, Eskişehir Sivrihisar Arayit Dağı, Afyonkarahisar Kumalar Dağı'na yaban koyunu yerleştirme çalışması yapılmıştır."

Genel Müdür İsmail Üzmez, bu yılın başında Kırşehir'e 20 adet Anadolu Yaban Koyunu yerleştirilmesi yapıldığını, bu gün de 8 adet yaban koyununun daha doğaya salınmasıyla sayının 28'e ulaştığını, söyledi.

Ayrıca program sonunda alanda 50 adet kınalı keklikte doğayla buluşturuldu.

Anadolu_Y_Koyunu3.jpg

Anadolu_Y_Koyunu1.jpg