T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SAHİPSİZ HAYVANLARIN KISIRLAŞTIRILMASI SEFERBERLİĞİ ETKİNLİĞİ …

Yayın Tarihi : 26.4.2022

Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişçi Mamak Belediyesi Hayvan Bakımevi'nde düzenlenen "Sahipsiz Hayvanların Kısırlaştırılması Seferberliği" etkinliğine katıldı.

Programa Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci'nin yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürümüz İsmail Üzmez, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekili Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Bölge Müdürümüz Musa KAYA ve çok sayıda belediye başkanı katıldı.

Etkinlikte konuşan Bakan Kirişci, tarihte hayvan hakları konusunda süreç içerisinde bir yozlaşma yaşandığını söyledi. Ecdadın, hayvanların vakıfları, merkezleri, yaşam alanlarıyla ilgili dünyaya örnek teşkil edecek pek çok çalışmayı yaptığını hatırlatan Kirişci, ancak bu yoldan bir müddet şaşıldığını ve gelinen noktada hayvanları korumak için mi, yoksa hayvanlardan korunmak için mi kanun yapılmasının tartışma konusu olduğunu söyledi.

Bakan Prof. Dr. Kirişci, bunun üstesinden gelinmesi gereken bir konu olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

"Sahipsiz hayvan sayısı 10 milyona doğru gidiyor. Yerel yönetimler 200 bin kısırlaştırma yaptı şu ana kadar. Bu yetersiz bir rakam. Arzumuz bunun 2 milyona çıkması. Kısırlaştırma çalışması çerçevesinde geç kalınırsa bu 2 milyon rakamı bile yetersiz kalacaktır. Bakanlık olarak bu konuya 2022 yılında 40 milyon lira bütçe ayırdık. Ancak geçtiğimiz yıllarda yerel yönetimlere verdiğimiz hayvan barınakları ve rehabilitasyon çalışmaları konusunda desteklerimiz var. Bunların miktarı değerlendirilebilir. Biz bu iradeyi ortaya koyuyoruz. Kanun bunu doğrudan yerel yönetimlere veriyor. Nüfuslara göre belediyelerin hayvan barınaklarını kendi görev alanları içerisinde kazandırmaları gerekiyor. Nüfusu 25 bin ile 75 bin arasında olan belediyeler ise 2025 yılı sonuna kadar hayvan bakımevi kurmak zorunda."

"TOPLUM BİLİNCİ ÖNEMLİ"

Belediyelerin büyüklüklerine göre binde 3 ve binde 5 gibi oranlarda harcama yapması gerektiğini vurgulayan Kirişci, başıboş hayvanların olmadığı, sokak hayvanlarının diğer canlılarla barış ve huzur içinde yaşadıkları ortamın tesis edilmesinin herkesin arzusu olduğunu söyledi.

Vahit Kirişci, bunun bir farkındalık etkinliği olduğunun altını çizerek, "Tek başımıza bu çalışmaların üstesinden gelmek mümkün değil. Toplumda bir bilinç oluşturmak ve Bakanlığın yanı sıra yerel yönetimler ve bütün paydaşların katkılarının alınması oldukça önemlidir. Bu seferberliğin katlanarak devam etmesini ve sürmesini yürekten diliyorum." diye konuştu.

"POPÜLASYONU AZALT, SAHİPLENMEYİ ARTIR"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç ise hayvanları korumak ve kollamak açısından yasaların Avrupa Birliği'nin ötesinde olduğunu ve ciddi cezalar da alınmaya başladığını dile getirdi.

Sokaktaki hayvanların kontrol edilebilir, aşılanabilir ve rehabilite edilebilir hale getirilmemesi durumunda muhakkak bir sorumlu aranacağını belirten Kılıç, "Belediyeler bütçelerinin belli bir bölümünü artık bu alana ayıracak. Lazım olduğunda Tarım ve Orman Bakanlığı destek veriyor. Fon sıkıntısını bu şekilde ortadan kaldırdık. Bu sorumluluğu yerine getirmeyen yerel yönetimlerin görevi ihmalden yargılanabilmesinin yolunu açtık. Bakan Bey'in başından beri bu işin içinde olması sebebiyle daha hızlı yol alınabileceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Etkinlikte konuşan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez de 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında sahipsiz hayvanların rehabilitasyonu ile ilgili çalışmaların yerel yönetimler tarafından yürütüldüğünü; yerel yönetimlerce kısırlaştırılıp aşılanan sahipsiz hayvanların mikroçip ve kulak küpesiyle işaretlenerek alındıkları ortama geri bırakıldığını ve Bakanlığımızca da yerel yönetimlerce yapılan bu çalışmalarda mali destek sağlandığını belirtti.

Sayın Bakanımızın himayelerinde ülke genelinde başlatılacak bu seferberlik ile kısırlaştırmanın artırılmasını hedeflediklerini ifade eden Üzmez, Genel Müdürlük olarak sokaklardaki canların korunmasına yönelik çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini, söyledi.

Etkinlikteki konuşmaların ardından Bakan Kirişci, "Fındık" isminde bir köpek sahiplendi. Genel Müdür İsmail Üzmez köpeğin pasaportu Kirişci'ye teslim etti.

Ardından Bakan Kirişci, beraberindeki heyetle birlikte, Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi Geçici Bakımevi'ni inceleyerek, buradaki köpeklere ilişkin bilgi aldı.